Wpisy na blogu

// Sterownik ekspresu do kawy z regulatorem PID

Przedstawiam mój ostatni projekt, mikroprocesorowy sterownik ekspresu do kawy z regulatorem PID. Został zaprojektowany z myślą o ekspresie La Pavoni Domus Bar, ale może być użyty z praktycznie każdym podobnym urządzeniem, a także do sterowania dowolnymi innymi obiektami grzewczymi/chłodniczymi.

W tej części artykułu znajduje się opis części sprzętowej, jako że część programowa nadal podlega dalszemu rozwojowi to pojawi się w najbliższym czasie.

 Sterownik zainstalowany na ekspresie

 Mikroprocesorowy sterownik ekspresu z regulatorem PID

 Mikroprocesorowy sterownik ekspresu z regulatorem PID

// Odblokowanie radioodbiornika Philips CAR400

Czasami zdarza się, że konieczne jest odłączenie akumulatora podczas prac serwisowych.

Philips CAR 400 radio receiver

Gdy mamy w aucie radio CAR400, montowane fabrycznie w wielu samochodach Opel/Vauxhall, oznacza to spory problemy gdy nie mamy do niego kodu. Na szczęście całkiem łatwo jest go wyciągnąć z radia.

// Ochronnik przeciwprzepięciowy do sieci Ethernet 10/100BaseT

Artykuł przeniesiony ze starej strony, ale być może komuś się jeszcze przyda.

Urządzenie zbudowane w oparciu o schemat dostępny w Internecie. Prawdopodobnie jest to schemat ProtectNeta firmy APC. Jednak cena oryginalnego produktu (~90-120PLN w X. 2003) skłania do złożenia tego bardzo przydatnego urządzenia samodzielnie.

Pracuje ono w zakresie wysokich częstotliwości (ok. 100MHz), więc koniecznie trzeba zwrócic uwagę na jakość wykonania połączeń, a także jak najmniejsze ingerencje w obwód zabezpieczanej sieci. Każde niepotrzebne przedłużenie kabla, a szczególnie różne łączenia (gniazdka, wtyczki etc) zwiększają tłumienie linii. Ze względu na konstrukcję układu najłatwiej obwód wykonać w technologii zbliżonej do smd jednak używając elementów tradycyjnych, co pozwoli wyeliminować zwory i uniknięcie czasochłonnego przy większej ilości wiercenia w płytce.

Potrzebne elementy [na jeden port]:

  • dwa gniazda RJ-45
  • 2 stronna płytka drukowana
  • D1-D18 - diody 1N4007 - IF=1A, UBR=1000V
  • D19 - Transil jednokierunkowy - 1.5KE7.5A
  • D20 - Transil dwukierunkowy - 1.5KE250AC
  • cienki marker, coś do trawienia(B327, chlorek żelazowy etc.)
  • kawałek dosyć grubego przewodu miedzianiego w izolacji
  • odrobina zdolności manualnych
  • jedno piwo Tesco na finisz ;)
Ahoj!

Tomasz Głuch
Witaj, nazywam się Tomasz Głuch, sysadmin i pasjonat elektroniki z Krakowa . Zapraszam do artykułów na temat elektroniki, Linuksa
.

QR Code: URL of current page